top of page

Aerotowing - hol lotni Atos za samolotem pierwszy raz na Górze Szybowcowej

Optymistyczne prognozy na weekend. Spontanicznie zapada decyzja pożegnania Lata 2022 na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim i zorganizowania meetingu lotniowo-paralotniowego.Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Bogata historia lotnicza Góry Szybowcowej, która jest również mekką lotniarstwa w Sudetach kusi aby przy okazji spotkania zaprezentować najnowszej generacji lotnie ATOS, potocznie nazywane "sztywniakami", zaprojektowane przez Felixa Rühle, właściciela firma Aeronautic Innovation Rühle GmbH (A-I-R).


Wspaniali Nestorzy Polskiego Lotnictwa

Bolesława Jońca - pierwsza kobieta, która zdobyła Srebrną Odznakę Szybowcową w Aeroklubie Jeleniogórskim oraz Stanisław Błasiak - Kapitan PLL "LOT", honorowy Prezes Klubu Lotniczego "Loteczka"Loty lotniowe na Górze Szybowcowej kojarzone są ze startem z nóg. Tym razem, po raz pierwszy w tym miejscu, zaprezentowaliśmy starty z wózka, które umożliwiają bezpieczne oderwanie od ziemi nawet przy wietrze bocznym lub tylnym i hole za UL Aeroprakt 22 (szkoła latania SKY-RAD). Wyczepienie na wysokości 500 - 600 m nad teren startu. Loty z wykorzystaniem jesiennej termiki do podstaw cumulusów, tj. 1800 m. Czas szybowania około 1.5 h.
O lotniach

Pierwsze lotnie rogalo w kształcie litery Delta o doskonałości 2, maksymalnie 3 pojawiły się w Jeżowie Sudeckim w pierwszej połowie lat 70. Początki lotniarstwa w Polsce to skrzydła własnej produkcji. Konstruktorzy uczyli latać lotnie, potem siebie. W roku 1977 na Górze Szybowcowej odbyło się spotkanie pasjonatów lotniarstwa. Około 40 uczestników z Wałbrzycha, Świebodzic, Wrocławia i Jeleniej Góry przez dwa dni trenowało podskoki i pierwsze ślizgi. Dzisiejsze lotnie mają doskonałość 20 - 21. Bardziej przypominają szybowce niż skrzydła rogalo delta. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów takich jak carbon, technora uzyskują lepsze wyniki aerodynamiczne. Można na nich latać swobodnie lub z napędem. Starty odbywają się z nóg lub z wózka oraz przy użyciu trajki. Pełna mechanizacja skrzydła zapewnia łatwiejszy i bardziej precyzyjny pilotaż.


Meetingi integracyjne

W latach 2018 i 2019 udało przeprowadzić dwie integracyjne imprezy lotniowe - AIR Testival & Fly for Fun Meeting z udziałem Atosów, które dzięki swoim osiągom mają wiele do zaoferowania początkującym i doświadczonym pilotom. Lotniarze mogli osobiście przetestować wybrane przez siebie modele, a osoby zainteresowane bez doświadczenia lotniowego wykonać loty w tandemie i poznać zalety tych skrzydeł. W ramach Testivalu rozegrane zostały międzynarodowe zawody lotniowe Hang Gliding Cup 2019 Fundacji im. Księżnej Daisy. Niestety kolejna edycja zaplanowana w 2020 roku na Górze Szybowcowej została odwołana z uwagi na pandemię.45 Lat Lotniarstwa w Sudetach

W tym roku przypada 45 Lat Lotniarstwa w Sudetach. Co pięć lat Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej oraz Szkoła Sportów Lotniczych Fly Adventure organizują spotkania rocznicowe na Szybowisku w Mieroszowie i Lądowisku w Świebodzicach.

196 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


bottom of page